20-101-1215 OverviewIn this case, the module or board type of the microcontroller is MPU Core.With Rabbit 4000 cores, the processor drives microprocessor chip.In order to use the microcontroller, the default setting is 0°C~70°C.The size of the flash on the MCU electronics is 1MB Internal 32MB External.The connector type IDC Header 2x25, 2x5 refers to the connector type.The RabbitCore® Series is the group in which MCU chip belongs.As a precaution for ensuring that the software runs normally, the RAM size of the computer has been reduced to 1MB.Despite operating at 58.98MHz frequency, the MCUs can still function accurately.
20-101-1215 FeaturesCore processor of Rabbit 4000
Flash size of 1MB Internal 32MB External
20-101-1215 ApplicationsThere are a lot of Digi
20-101-1215 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | RabbitCore® |
| Published | 2000 |
| Size / Dimension | 1.84 x 2.42 47mmx61mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | IDC Header 2x25, 2x5 |
| Frequency | 58.98MHz |
| RAM Size | 1MB |
| Core Processor | Rabbit 4000 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 1MB Internal 32MB External |
| RoHS Status | RoHS Compliant |