2305-1DCG8 OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package embeds this Clock PLL. There is a Clock PLL called LVTTL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 133MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3V~3.6V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with CMOS, LVCMOS, TTL logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Zero Delay Buffer component. The related electronic parts of part number IDT2305 are listed below.
2305-1DCG8 FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
2305-1DCG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
2305-1DCG8 Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Pins | 8 |
| Part Status | Active |
| Weight | 930.006106mg |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Published | 2002 |
| Base Part Number | IDT2305 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Output | CMOS, LVCMOS, TTL |
| Feature | Leap Year, NVSRAM, Trickle-Charger |
| Number of Circuits | 1 |
| Pbfree Code | yes |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Input | LVTTL |
| Number of Terminations | 8 |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Clock/Calendar |
| Additional Feature | BURST MODE RAM DATA TRANSFER; TIMEKEEPING CURRENT = 0.3UA |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1302 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Memory Size | 31B |
| Operating Supply Current | 1.2mA |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.3μA~1μA @ 2V~5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | N |
| Voltage - Supply, Battery | 2V~5.5V |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | SERIAL, 3-WIRE |
| Height | 4.45mm |
| Length | 9.91mm |
| Width | 7.87mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |