557G-03LF OverviewThe Tube package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 200MHz. Temperatures can be varied in the 0°C~70°C range. Depending on the component, a voltage of 2.97V~3.63V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Ethernet, PCI Express (PCIe). The output should be HCSL, LVDS. In order to find information about a part, you need to start at ICS557-03.
557G-03LF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVDS
557G-03LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
557G-03LF application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Base Part Number | ICS557-03 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |