557MI-01LFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. SOIC comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. 8 terminations are found in it. Voltage 3.3V is provided by the part. To run 260, we utilize this part's peak reflow temperature. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 100MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of -40°C ~ 85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3.135 V ~ 3.465 V. Component PCI Express (PCIe) serves the main purpose. In this case, HCSL, LVDS is meant to be the output. 2004 Parts of the part have not been published. You will be able to search for information based on ICS557-01. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 8 pins are provided on the device. The board includes 8 pins. Temperatures below -40°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 85°C. 3.3V is the recommended supply voltage. Series -- refers to the part. Voltage 3.465V is applied to this part. A supply voltage greater than 3.135V is needed to keep the device operating. 8-SOIC is used as a device package supplier by the company.
557MI-01LFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVDS
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
557MI-01LFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
557MI-01LFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Frequency - Max | 100MHz |
| Published | 2004 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | -- |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ICS557-01 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 55mA |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Input | Clock, Crystal |