5V41236PGG8 OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. There is a case with TSSOP included. Clock program contains 20 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. normaloperation has a frequency of 200MHz. 3.465V is the maximum supply voltage (Vsup). The part has been published 1999 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 20 pins on the device. There are 20 pins on it. A minimum working temperature of -40°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C.
5V41236PGG8 FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 20 Pins
5V41236PGG8 ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
5V41236PGG8 application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |