650GI-41LFT OverviewTape & Reel (TR)-method packaging is used for clock ICs. The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains this clock generator. The input of this clock generator is designed to be Clock, Crystal. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. There is a maximum frequency of 50MHz Max with this clock-based frequency generator. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 3.135V~3.465V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with CMOS logic levels. This electronic component is usually classified as a Clock/Frequency Synthesizer component. You can find related electrical components to the base part number ICS650-41.
650GI-41LFT FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
650GI-41LFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
650GI-41LFT Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS650-41 |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 50MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |