6P61033NDGI OverviewThe package Bulk contains it. On the device, there are 1. For normaloperation, 171.875MHz is the maximum frequency. A total of 2006 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 48 pins are designed. A total of 48 pins are included. Temperatures below -40°C are not acceptable for this device. Temperatures below 85°C are recommended for operation. Voltage should be kept at 1.8V. Voltage 1.9V is the supply voltage for this part. Circuits application is important to maintain a voltage on the device that is greater than 1.7V.
6P61033NDGI FeaturesInclude 1 Circuits
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 1.8V
6P61033NDGI ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
6P61033NDGI application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Frequency (Max) | 171.875MHz |
| Input | HCSL |
| PLL | Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Number of Input Lines | 12 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |