82V3011PVG8 OverviewClock program is contained in the package Tape & Reel (TR). There is a 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 32.768MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3V~3.6V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3V~3.6V. There is only one purpose for this component, Telecom. Clock program is recommended to use CMOS, LVDS, TTL as the output. You need to start at IDT82V3011 to find information about a part.
82V3011PVG8 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, TTL
82V3011PVG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
82V3011PVG8 application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT82V3011 |
| Output | CMOS, LVDS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 32.768MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Telecom |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 18.4mm |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |