841S101EGILF OverviewClock program is contained in the package Bulk. There is a TSSOP-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. 16 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. For 260, the peak reflow temperature of this part is used. CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 100MHz. -40°C ~ 85°C operates within a range of temperatures. There is 3.135 V ~ 3.465 V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.135 V ~ 3.465 V. There is only one purpose for this component, PCI Express (PCIe). Clock program is recommended to use HCSL as the output. There have been 2006 publications of this part. You need to start at ICS841S101 to find information about a part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. On this device, there are 16 pins. As a result, it includes 16 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below -40°C. Temperatures below 85°C degrees Celsius should be used. Circuits application is recommended that the supply voltage remain at 3.3V. The series of the part is indicated by --. Circuits application is capable of maintaining 1 outputs on the device. A supply voltage of 3.465V is used for this part. Maintaining a supply voltage greater than 3.135V is required. 16-TSSOP is the supplier device package used by the company as its device supplier.
841S101EGILF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
with 16 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
841S101EGILF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
841S101EGILF application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Frequency - Max | 100MHz |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2006 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ICS841S101 |
| Output | HCSL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 80mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |