87016AYLFT OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 48-LQFP package. As the Clock PLL's input, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 250MHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generator ic works with 3.135V~3.465V. By calculating the test statistics, 0°C~85°C is the appropriate ambient temperature. LVCMOS, LVTTL logic levels are supported by this RF synthesizer. Clock Generator, Fanout Distribution, Multiplexer is the type of electrical part that this component is classified as. Related electrical parts can be found for the base part number ICS87016.
87016AYLFT FeaturesAvailable in the 48-LQFP
87016AYLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
87016AYLFT Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution, Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS87016 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:16 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |