8T49N286-000NLGI8 OverviewThe device has 1. normaloperation has a frequency of 1GHz. The part has been published 2014 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. A minimum working temperature of -40°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C.
8T49N286-000NLGI8 FeaturesInclude 1 Circuits
8T49N286-000NLGI8 ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
8T49N286-000NLGI8 application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mount | Surface Mount |
| Published | 2014 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | FemtoClock® |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | HSCL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 5:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |