950908BFLFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. SSOP comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. 56 terminations are found in it. Voltage 3.3V is provided by the part. To run 260, we utilize this part's peak reflow temperature. There are a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripherals in this device. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 200.4MHz. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.465V. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of 0°C ~ 70°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3.135 V ~ 3.465 V. Component Intel CPU, Timing Control Hub™ serves the main purpose. In this case, Clock is meant to be the output. 2004 Parts of the part have not been published. You will be able to search for information based on ICS950908. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 56 pins are provided on the device. The board includes 56 pins. Temperatures below 0°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 70°C. 3.3V is the recommended supply voltage. Series TCH™ refers to the part. 56-SSOP is used as a device package supplier by the company.
950908BFLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
with 56 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
950908BFLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
950908BFLFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Frequency - Max | 200.4MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | TCH™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ICS950908 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 56 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 200.4MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU, Timing Control Hub™ |
| Length | 18.4mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |