9LPRS502SFLF OverviewThe package Tube contains it. In a 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 400MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 3.135V~3.465V. The main purpose of the component is Intel CK505, PCI Express (PCIe). The output will be Clock. Searching for information about ICS9LPRS502 starts with the base part number.
9LPRS502SFLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
9LPRS502SFLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9LPRS502SFLF application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9LPRS502 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:19 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CK505, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |