| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-QFP |
| Number of Pins | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD1836 |
| Pin Count | 52 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 105 dB |
| Number of D/A Converters | 3 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 4 / 6 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |