| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 81-UFBGA, WLCSP |
| Number of Pins | 81 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 81 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADAU1373 |
| Pin Count | 81 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | 2-Wire, I2C, I2S, Serial |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS/ASYNCHRONOUS |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.62V~1.98V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.08V~1.98V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 96 dB |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 2 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 96 / 96 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 96 / 96 |
| Length | 4.045mm |
| Height Seated (Max) | 0.56mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |