![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 57.09594mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES ON 3.7 TO 5.5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3.1V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | HMC988 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.5V |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 68mA |
| Frequency (Max) | 4GHz |
| Family | 988 |
| Input | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Logic IC Type | LOGIC CIRCUIT |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |