![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | FlexSound™ |
| Published | 2013 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Stereo Audio |
| Base Part Number | MAX98090 |
| Interface | I2C, I2S, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.08V |
| Nominal Supply Current | 730μA |
| Data Interface | I2C |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.08V~1.98V 1.65V~5.5V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 102 dB |
| Number of ADC Channels | 2 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 99 / 102 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 99 / 102 |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |