| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Baud Rates | 33.6k |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SI2434 |
| Mfr | Skyworks Solutions Inc. |
| Product Status | Not For New Designs |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | SPI, UART |
| Series | ISOmodem® |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Frequency | 4.92 MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Supply Current | 17 mA |
| Data Rate | 33.6 kb/s |
| Product | ISOModems |
| Data Format | V.21, V.22, V.23, V.29, V.32, V.34, Bell 103, Bell 212A |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI2434 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Operating Supply Current | 26mA |
| Data Rate | 33.6 kbps |
| Baud Rate | 33.6k |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |