A5358CLWTR-T OverviewSensor and detector interface is packaged with the materials of Tape & Reel (TR).16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) pacakge is used for space saving.As a type of Smoke Detector, it is able to provide superior performance.The technique of Surface Mount is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -25°C~75°C to avoid unnecessary cooling process.Sensor and detector interface adopts Photoelectric as Sensor and detector interfaces input type.16 terminations are used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line.Related electronic parts can be found according to its base part number of A5358.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions.Sensor and detector interface operates wSensor and detector interfaceh the supply voltage of 9V.16 component pins are designed for its specified functions.Sensor and detector interface is mounted in the way of Surface Mount.Sensor and detector interface uses Voltage as Sensor and detector interfaces output type.Improved efficiency can be realized when the operating supply current is kept at 12μA.The minimum supply voltage is kept at 6V.Sensor and detector interface is optimized for operating at the power supplies of 6/12V.The maximum supply voltage is maintained at 12V.
A5358CLWTR-T FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 12μA
consumer IC type: 6V
A5358CLWTR-T ApplicationsThere are a lot of Allegro MicroSystems
A5358CLWTR-T applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -25°C~75°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | A5358 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Output Type | Voltage |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 12V |
| Power Supplies | 6/12V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Operating Supply Current | 12μA |
| Input Type | Photoelectric |
| Length | 10.3mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |