AD4005BRMZ OverviewThe analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 10 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 10 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~125°C.The number of samples of audio recorded every second is 1M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 10 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.71V~1.89V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.It belongs to AD4005 family.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.71V~5.5V.1 inputs are employed.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 5V.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -5V.
AD4005BRMZ Features1 Functions
10 basic kinds of terminations
10 pin count
AD4005BRMZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD4005BRMZ ADC applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD4005 |
| Pin Count | 10 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Differential |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Voltage - Supply, Analog | 1.71V~1.89V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0006% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Analog Input Voltage-Min | -5V |
| Conversion Time-Max | 0.32μs |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |