AD7677ASTZ OverviewThe analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 48-LQFP package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 48 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 48 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 1M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 48 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 2 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD7677 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.There are several types of supply, categorized by Analog, Digital.ADC converters can be mounted using Surface Mount.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL, PARALLEL, WORD , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 115mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 130mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.It is a type of FPGA belonging to the PulSAR® series.The output it is configured with uses TTL.
AD7677ASTZ Features1 Functions
48 basic kinds of terminations
48 pin count
Minimal supply voltage of 4.75V
PulSAR® series
AD7677ASTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7677ASTZ ADC applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | PulSAR® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 130mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7677 |
| Pin Count | 48 |
| Output Type | TTL |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | 2-Wire, Parallel, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | 16.7mA |
| Power Dissipation | 115mW |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Differential |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI, Parallel, DSP |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 115mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Output Format | SERIAL, PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 94 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Height | 1.4mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |