AD9246BCPZ-125 OverviewThe analogue to digital converter is designed with 14 Bits.The AD converter is embedded in the 48-VFQFN Exposed Pad, CSP package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 48 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 48 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 125M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Single Ended.There are Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Pipelined.There are 48 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.7V~1.9V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.75 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD9246 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Supply types can be categorized by Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.7V~3.6V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 1.9V.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 1.8V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 458mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 425mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The maximal input type of this electronic AD converter is 1V.The digital converter supports the minimal input voltage of 500mV.The output it is configured with uses TTL.
AD9246BCPZ-125 Features1 Functions
48 basic kinds of terminations
48 pin count
Minimal supply voltage of 1.7V
AD9246BCPZ-125 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9246BCPZ-125 ADC applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Mounting Type | Surface Mount |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 8 |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tube |
| Packaging | Tray |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Position | DUAL |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Form | GULL WING |
| Max Power Dissipation | 425mW |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | SL2304 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 8 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Number of Outputs | 4 |
| Base Part Number | AD9246 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | TTL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Circuits | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Propagation Delay | 3.8 ns |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Quiescent Current | 20mA |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Frequency (Max) | 140MHz |
| Nominal Supply Current | 220mA |
| Input | Clock |
| Power Dissipation | 458mW |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Number of Bits | 14 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Duty Cycle | 80 % |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Min Input Voltage | 500mV |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Architecture | Pipelined |
| Max Input Voltage | 1V |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 125 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V~1.9V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 125M |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0305% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Input Capacitance | 8pF |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71.9 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Height | 950μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |