AD9901KPZ OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tube method. The 20-LCC (J-Lead) package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 20 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 5V. There is a Clock PLL called CMOS, ECL, TTL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. The maximum voltage this clock PLL can handle is 5.25V. A maximum voltage of 4.75V should be used for this frequency generator for safety reasons. There should be 5V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with CMOS, ECL, TTL logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Digital Phase/Frequency Discriminator component. Microprocessor-specific clock PLL with 20 bits. The related electronic parts of part number AD9901 are listed below. There are 20 pins that are available on the clock PLL. ALSO OPERATES AT -5.2 V SUPPLY is included in this frequency generator to enhance clock signal output. High efficiency is achieved when operating at a frequency of 200MHz. For its full function, a supply current of 54mA is required. This RF synthesizer operation requires a maximum current of 54mA.
AD9901KPZ FeaturesAvailable in the 20-LCC (J-Lead)
Supply voltage of 5V
AD9901KPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9901KPZ Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Digital Phase/Frequency Discriminator |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT -5.2 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9901 |
| Output | CMOS, ECL, TTL |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5/-5.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 54mA |
| Nominal Supply Current | 54mA |
| Power Dissipation | 270mW |
| Max Supply Current | 54mA |
| Input | CMOS, ECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Height | 3.68mm |
| Length | 9.04mm |
| Width | 9.04mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |