AD9974BBCZ OverviewSensor and detector interface is packaged wSensor and detector interfaceh materials from Tray.For the purpose of saving space, the 100-LFBGA, CSPBGA package is used.The CCD Signal Processor, 14-Bit type provides superior performance as it is a type of CCD Signal Processor, 14-Bit.As a mounting technique, Surface Mount is utilized.A temperature of -25°C~85°C should be maintained during operation to avoid unnecessary cooling.As an input type, it uses Logic.Signals are prevented from reflecting off 100 terminations.According to its base part number of AD9974, related electronic components can be found.1 functions are configured in it.Essentially, it is a 100-pin electronic device.The pins of a 100 component have been designed to perform specific functions.Mounted in the way of Surface Mount.By maintaining an operating supply current of 55mA it is possible to achieve improved efficiency.Sensor and detector interface is likely that failures will occur when the supply voltage exceeds 3V.In the event that the supply voltage is less than 1.6V, failures will occur.The device is designed for use in applications with a supply voltage of 1.8V.
AD9974BBCZ Featuresoperate temperature at the range of 55mA
AD9974BBCZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9974BBCZ applications of sensor and detector interfaces.
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | CCD Signal Processor, 14-Bit |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9974 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Operating Supply Current | 55mA |
| Power Dissipation | 310mW |
| Input Type | Logic |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 65 Msps |
| Number of Converters | 2 |
| Height | 650μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |