| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 48-LFCSP (7x7) |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Data Rate (Gbps) | 3.3 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| Standard Package Name | CSP |
| Supplier Package | LFCSP EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 0.83 |
| Package Length | 7 |
| Package Width | 7 |
| PCB changed | 48 |
| Lead Shape | No Lead |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Part Status | LTB |
| Type | DFB |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Pin Count | 48 |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 50 mA |
| Data Rate | 3.3Gbps |
| Current - Modulation | 80mA |
| Current - Bias | 100 mA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |