ADS5103IPFB OverviewThe analogue to digital converter is designed with 10 Bits.The AD converter is embedded in the 48-TQFP package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 48 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 48 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 40M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Pipelined.There are 48 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.65V~2V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.25 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADS5103 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Depending on the supply type, analogue to digital converters can be categorized by Analog, Digital.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.65V~2V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 2V.It operates with the minimal supply voltage of 1.65V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 1.8V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 105mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 126mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 40 Msps.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is 0.78V.The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 1.65V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 2V.
ADS5103IPFB Features1 Functions
48 basic kinds of terminations
48 pin count
Minimal supply voltage of 1.65V
Maximal supply voltage (DC) of 2V
ADS5103IPFB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS5103IPFB ADC applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 126mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS5103 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 2V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Power Dissipation | 105mW |
| Number of Bits | 10 |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Pipelined |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 105mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 40 Msps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 59 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 2V |
| Differential Nonlinearity | 0.8 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Analog Input Voltage-Min | 0.78V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 69 dB |
| Width | 7mm |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |