AS3524 OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A 180-LFBGA case contains it. A 2 channel is present on the device. For your reference, this part contains Audio Signal Processor functions. Consumer Audio can be used with the device. We supply it within 1.08V~1.25V. Using 0°C~85°C TA as a temperature range, this device operates. Refer to the device's specifications: 32 b. An accessible 180 pin can be found on the chip.
AS3524 FeaturesWith 180-LFBGA channels
operate temperature at the range of 0°C~85°C TA
AS3524 ApplicationsThere are a lot of ams
AS3524 Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 180-LFBGA |
| Number of Pins | 180 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 1.08V~1.25V |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, I2S, SPI |
| Specifications | 32 b |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 180-CTBGA (10x10) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | ams OSRAM |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 1.08V ~ 1.25V |
| Interface | I²C, I²S, SPI |