ASM3P2474AF-06OR OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 6 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be Crystal. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 60MHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 3V~3.6V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be 0°C~70°C. The RF synthesizer is compatible with CMOS logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Frequency Modulator, Spread Spectrum Clock Generator component. In this IC, a 6-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 23 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. 2 signal outputs maximi2e the output frequency. To fully perform its function, time clock generator requires a supply current of 1.6mA.
ASM3P2474AF-06OR FeaturesAvailable in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ASM3P2474AF-06OR ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
ASM3P2474AF-06OR Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Number of Pins | 23 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Frequency Modulator, Spread Spectrum Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ASM3P2474A |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 6 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G6 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 1.6mA |
| Frequency (Max) | 60MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 30MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |