BD3486FS-E2 OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A SSOP case contains it. A 4 channel is present on the device. It has 32 terminations. A search for parts belonging to the BD3486 family will yield similar results. An accessible 32 pin can be found on the chip. You can use TONE CONTROL CIRCUIT to sort consumer ICs on a part. In order to operate this part, the minimum supply voltage (Vsup) must not be less than 7V volts. A voltage of 8.5V volts can be given by it. Vsup reaches its maximum (9.5V). The mount is made by Surface Mount. 3 bands can be seen on it. The method should be used when the temperature is below 85°C. During operation, the chip should not be operated below -40°C degrees Celsius. Several pins on the chip are 32-shaped. Upon reaching 1.5A, its maximum output current is reached.
BD3486FS-E2 FeaturesWith SSOP channels
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3486FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3486FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3486 |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 1.5A |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 8.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | On/Off |
| Output Configuration | High Side |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 3 |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |