BD3491FS-E2 OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) case embedded in it. In this case, the device has 2 channels. There are Audio Signal Processor functions included in this part for your reference. This device can be applied in both Consumer Audio and X directions. As far as I know, it is supplied within 4.75V~9.5V days. In this device, the temperature range is -40°C~85°C TA, which is the range of this device. There are 32 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. The chip has 32 pins that are accessible from the outside. In order to sort a part based on its consumer IC type, CONSUMER CIRCUIT can be used. There should be a minimum supply voltage (Vsup) for this part, which should not be less than 4.75V volts. 9.5V is the maximum supply voltage (Vsup).
BD3491FS-E2 FeaturesWith 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
BD3491FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3491FS-E2 Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 4.75V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 13.6mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 9.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Package / Case | 32-SOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 32-SSOP-A |