BD3816K1 OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 80-BQFP case has been embedded with it. I have a device with 7 channels attached to it. In this part, you will find Audio Signal Processor functions that you may find useful. In addition to being used in Consumer Audio, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -20°C~75°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 80 terminations, which means it has 80 terminations on it. The BD3816K1 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: 132dB. It is possible to sort the consumer IC type of a part using TONE CONTROL CIRCUIT. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 5V. The voltage can be given at 7V volts. In order to mount it, Surface Mount is required. A 2 band is attached to it. 40mA controls the supply current. There is a maximum output current of 2A for this device to meet the operational requirements.
BD3816K1 FeaturesWith 80-BQFP channels
operate temperature at the range of -20°C~75°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3816K1 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3816K1 Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-BQFP |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 5V~7.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BD3816K1 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G80 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 2A |
| Power Supplies | 7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 7 |
| Interface | Serial |
| Output Configuration | High Side |
| Supply Current-Max | 40mA |
| Specifications | 132dB |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Channel Separation | 95 dB |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |