![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LSSOP (0.220, 5.60mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD9775 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 2.4V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Input Voltage-Nom | 13.2V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 4.2mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6V~30V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 6V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 30kHz~300kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 20ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 100 ns |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Threshold Voltage | 3.9V |
| Max Duty Cycle | 45 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Output Phases | 1 |
| Width | 5.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |