BU3073HFV-TR OverviewThe package Tape & Reel (TR) includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 6 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. NOT SPECIFIED runs using this part's peak reflow temperature. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 24.545MHz. Ideally, the output frequency of the clock should not exceed 24.545454MHz. There is a wide range of operating temperatures for -5°C~75°C. Components can produce voltages of 3V~3.6V. Its main function is Digital Cameras. A total of 2008 publications have been made of the part. In order to search for information, you will use the base part number BU3073H. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. A device with 6 pins is designed. The board contains 6 pins. A 3.3V supply voltage should be maintained.
BU3073HFV-TR FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
Include 1 Circuits
with 6 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
BU3073HFV-TR ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU3073HFV-TR application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -5°C~75°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BU3073H |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 24.545MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 48MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Output Clock Frequency-Max | 24.545454MHz |
| Main Purpose | Digital Cameras |
| Height Seated (Max) | 0.75mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |