CC-9C-V212-RJ-25 OverviewMPU Core is the module or board type of the microcontroller.With ARM926EJ-S, NS9360 cores, microprocessor chip is powered by a processor.The default setting of the microcontroller is -40°C~85°C.MCU electronics 4MB has a flash size of 4MB.Connector type SO-DIMM-144 refers to the type of connector.A member of the ConnectCore® Series, MCU chip has an LCD screen.Software runs normally with RAM size 16MB when the RAM size is reduced.Despite operating at 155MHz frequency, it continues to function accurately.There is a Module package in microprocessor.In micro controller's core, ARM architecture is used.
CC-9C-V212-RJ-25 FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, NS9360
Flash size of 4MB
Core architecture of ARM
CC-9C-V212-RJ-25 ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9C-V212-RJ-25 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® |
| Size / Dimension | 3.59 x 2.06 91.2mmx52.2mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-144 |
| Frequency | 155MHz |
| Interface | Ethernet, I2C |
| RAM Size | 16MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, NS9360 |
| Density | 30.5 Mb |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 4MB |
| Height | 20.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |