CDC586PAHRG4 OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 52-TQFP package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of 260 under reflowing conditions. As a result of this, we can find 52 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, LVTTL is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. It would take a maximum supply voltage of 3.6V to operate this time clock generator. Safety considerations dictate that the supply voltage for this frequency synthesizer should be greater than 3V. Clock generator ic works with 3V~3.6V. By calculating the test statistics, 0°C~70°C is the appropriate ambient temperature. PLL Clock Driver is the type of electrical part that this component is classified as. It is a 52-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number CDC586. The clock PLL has 52 pins that are available. In terms of the supply voltage, PLL clock can handle 3.3V volts. The frequency synthesizer features 12 signal outputs to ensure as high a frequency as possible. As a result of this digital clock generator, there is a low timing skew at 0.5 ns max. By searching for the 586 family, it is possible to find similar electrical components. At frequencies of 100MHz, RF synthesizer achieves high efficiency.
CDC586PAHRG4 FeaturesAvailable in the 52-TQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC586PAHRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC586PAHRG4 Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-TQFP |
| Number of Pins | 52 |
| Weight | 258.292505mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | PLL Clock Driver |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC586 |
| Pin Count | 52 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Family | 586 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |