CDCE62002RHBT OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 32 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 3.6V. The supply voltage for this frequency synthesizer should be kept above 3V for safety considerations. Clock PLL works with 3V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels. This electronic component can be classified as a Clock Generator. This clock-generating IC is a 32-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number CDCE62002, its related parts can be found. There is an available 32 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 3.3V. Clock PLL is facilitated with 2 signal outputs to magnify output frequency as high as possible. Frequency generator is able to reali1.175GHze high efficiency when operating at a frequency of 1.175GHz. A supply current of 20mA needs to be provided to fully play RF synthesizer's function. The maximal current supplied for this frequency synthesizer operation reaches 20μA. Analog clock generator is capable of delivering a load capacitance of 5pF. The TR package suits this RF synthesizer ideally.
CDCE62002RHBT FeaturesAvailable in the 32-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
Load capacitance of 5pF
CDCE62002RHBT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCE62002RHBT Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.206235mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 1.175GHz |
| Base Part Number | CDCE62002 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Load Capacitance | 5pF |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Max Supply Current | 20μA |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |