CDCFR83DBQRG4 OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 24 terminations. Clock program provides 3.3V volts. In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is taken into account. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 533MHz. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.465V. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.135V~3.465V. Its primary purpose is Memory, RDRAM. Searching for information is made easier by using the CDCFR83 part number as the base number. Surface Mount is recommended for mounting. With 24 pins, the device is designed. There are 24 pins on it. You should maintain a voltage of 3.3V for the supply. You can find parts related to the 83 family based on the 83 family.
CDCFR83DBQRG4 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 24 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
CDCFR83DBQRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCFR83DBQRG4 application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 129.500622mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | CDCFR83 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Frequency (Max) | 533MHz |
| Family | 83 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Max I(ol) | 0.036 A |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Memory, RDRAM |
| fmax-Min | 533 MHz |
| Number of True Outputs | 1 |
| Number of Inverted Outputs | 1 |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |