CY28411ZXC OverviewLocated in the Tube package, it can be accessed. 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. 56 terminations are found in it. Voltage 3.3V is provided by the part. To run NOT SPECIFIED, we utilize this part's peak reflow temperature. There are a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripherals in this device. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 133MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of 0°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3.135V~3.465V. Component Intel CPU Servers serves the main purpose. In this case, HCSL, LVCMOS is meant to be the output. 2003 Parts of the part have not been published. You will be able to search for information based on CY28411. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 56 pins are provided on the device. The board includes 56 pins. 3.3V is the recommended supply voltage. 19 outputs are possible on the device. 2 elements make up its total.
CY28411ZXC FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
with 56 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
CY28411ZXC ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
CY28411ZXC application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CY28411 |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 19 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Input | LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:19 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| Width | 6.096mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |