DIT4096IPWG4 OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case has been embedded with it. I have a device with 1 channels attached to it. In this part, you will find Line Driver functions that you may find useful. In addition to being used in Pre-Amplifier, Professional Audio, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~85°C TA is the range of temperature for this device. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: Differential Output. Device packaging is handled by 28-TSSOP.
DIT4096IPWG4 FeaturesWith 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
DIT4096IPWG4 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DIT4096IPWG4 Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Pre-Amplifier, Professional Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Function | Line Driver |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Specifications | Differential Output |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |