DS1685SN-5/T&R OverviewThere is an embedded version in the package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Packaged as Tape & Reel (TR).This electrical RTC is powered by 4.5V~5.5V voltage.This electrical real time clock is of type Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.During operation, Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K can be guaranteed.RTCs are a member of the family DS1685.Its supply voltage is 2.5V~3.7V.In these RTC times, there is a memory of 242B where data and programs can be stored.
DS1685SN-5/T&R Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
DS1685SN-5/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1685SN-5/T&R Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Feature | Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | DS1685 |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 242B |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |