DS3232SN#T&R OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width).This package has a package type of Tape & Reel (TR).Electrical RTCs such as this have a 2.3V~5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C~85°C.If Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal is ensured when operating, then the operation will be successful.There are a family named DS3232 that consarets of the RTCs .In this electrical digital time clock, the supply voltage is 2.3V~5.5V.In the RTC times, there is a memory of 236B that is available for storing programs as well as data.
DS3232SN#T&R Features20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
DS3232SN#T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS3232SN#T&R Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Base Part Number | DS3232 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Memory Size | 236B |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 120μA~160μA @ 3.3V~5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.3V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |