DS3906U+ Overview10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 3 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.There are 10 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 3 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.In the digi devices, there are 10 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 1.45kOhm 2.54kOhm can be applied.A member of the family DS3906 pentometer belongs to.Digital potentiometer has 10 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.
DS3906U+ FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
3 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
DS3906U+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS3906U+ Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 60 ppm/°C |
| Resistance | 1.45kOhm 2.54kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS3906 |
| Pin Count | 10 |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 3 |
| Nominal Supply Current | 250μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Taper | Pseudo-Logarithmic |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance Law | LINEAR |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |