EG91E-TE-A OverviewEG91E-TE-A FeaturesEG91E-TE-A ApplicationsThere are a lot of Quectel
EG91E-TE-A Modems ICs & Modules applications.
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
Portable radio
Car radio
| EU RoHS | Compliant |
| Automotive | Unknown |
| PPAP | Unknown |
| SIM Card | Yes |
| SMS Supported | No |
| Voice Supported | Yes |
| Protocols Supported | CMUX/FILE/FTP/FTPS/HTTP/HTTPS/MMS/NTP/PING/PPP/QMI/SMTP/SMTPS/SSL/TCP/UDP |
| Product Depth (mm) | 25 |
| Solutions | M2M |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.8V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 4.3V |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Generations and Technologies | CAT 1/LTE |
| Part Status | Active |
| Interface | SPI/UART/USB |
| Product Length (mm) | 29 |
| Product Height (mm) | 2.3 |