![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930mg |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | FAN7554 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 30V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 16V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 9V~30V |
| Max Supply Current | 10mA |
| Quiescent Current | 100μA |
| Control Features | Soft Start |
| Topology | Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Input Voltage (Max) | 25V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 500kHz |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Clock Sync | No |
| Height | 3.4mm |
| Length | 9.2mm |
| Width | 6.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |