FSA2367BQX OverviewIn the {0} package, it is used.
FSA2367BQX FeaturesFSA2367BQX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
FSA2367BQX Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 120mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Break-Before-Make |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Resistance | 2Ohm |
| Applications | Audio |
| Max Power Dissipation | 2.5μW |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | FSA2367 |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Channels | 3 |
| Max Supply Voltage | 4.3V |
| Min Supply Voltage | 2.6V |
| Max Supply Current | 10μA |
| Turn On Delay Time | 60 ns |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 150MHz |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| On-State Resistance (Max) | 2Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 70 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.5Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~4.3V |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |