FX614D4 OverviewPCBs can be mounted on Surface Mount.Low package costs are a common feature of the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Normal operation requires 3V~5.5V Supply Voltage.The 16 pins are included for specific purposes.In the program, there are 16 terminations.It relies on 5V's supply voltage to function.MODEM is the telecom IC type of this electrical device.3.3/5V Power Supplies are required for operating the device.85°C is the maximum operating temperature.As soon as 0.0025mA is reached, the maximum current (Isup) will be supplied for its operation.It is recommended that the Operating Temperature be at least -40°C.
FX614D4 Features16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
16 pin count
16 terminations
3.3/5V power supplies
FX614D4 ApplicationsThere are a lot of CML Microcircuits
FX614D4 Modems ICs & Modules applications.
Cell phones
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Published | 1997 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Current-Max | 0.0025mA |
| Data Rate | 1.2 Mbps |
| Telecom IC Type | MODEM |
| Baud Rate | 1.2k |
| Data Format | FSK, Bell 202 |
| Length | 10.26mm |
| Height Seated (Max) | 2.67mm |
| Width | 7.49mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |