HMC824LP6CE OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Strip method. The 40-VFQFN Exposed Pad package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 40 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called Clock which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 870MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. A maximum voltage of 3V should be used for this frequency generator for safety reasons. There should be 3V~5.2V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. Microprocessor-specific clock PLL with 40 bits. The related electronic parts of part number HMC824 are listed below. There are 40 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 5V as the supply voltage. IT ALSO OPERATES WITH 4.8V-5.2V SUPPLY is included in this frequency generator to enhance clock signal output. For its full function, a supply current of 56mA is required. ICs such as this can be classified as PHASE LOCKED LOOP-RF synthesizers since they are analog.
HMC824LP6CE FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5V
HMC824LP6CE ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC824LP6CE Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 117.310327mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES WITH 4.8V-5.2V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3V~5.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | HMC824 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Operating Supply Current | 56mA |
| Frequency (Max) | 870MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |