ICS9250BF-28LFT OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. SSOP is included in the case. In it, there are 56 terminations. Clock program provides 3.3V volts. In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is taken into account. Clock program contains a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC peripheral ICs, uPs, and uCs. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 133.3MHz. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.465V. Using this device, ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY can also be founded. Of the part, there are 2000 publications. Surface Mount is recommended for mounting. With 56 pins, the device is designed. There are 56 pins on it. Minimum working temperature for this device must not be less than 0°C. Under 70°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained.
ICS9250BF-28LFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 56 Pins
ICS9250BF-28LFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9250BF-28LFT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 133.3MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.138MHz |
| PLL | Yes |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| Width | 7.493mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9250-28 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:24 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |