ICS953401CFLF OverviewClock program is contained in a package of SSOP. There are 2009 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 56 pins. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 70°C.
ICS953401CFLF Featureswith 56 Pins
ICS953401CFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS953401CFLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| PLL | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS953401 |
| Output | Clock |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |