ICS9LPRS525AFLFT OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. SSOP is included in the case. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 400MHz. Of the part, there are 2010 publications. Surface Mount is recommended for mounting. With 56 pins, the device is designed. Minimum working temperature for this device must not be less than 0°C. Under 70°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained.
ICS9LPRS525AFLFT FeaturesInclude 1 Circuits
with 56 Pins
ICS9LPRS525AFLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9LPRS525AFLFT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9LPRS525 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:19 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU, PCI Express (PCIe) |